Jaké potraviny jsou skvělé náhrašky sladkostí?

Honí Vás mlsná ale na léto chcete mít postavu do plavek? Co tedy mlsat, abyste zahnaly neutuchající chuť na sladké?

Ovoce v jakékoli formě

Ovoce je nejzdravějším zdrojem jednoduchých cukrů. Mimo to navíc obsahuje velké množství minerálů, vlákniny a jiných stopových prvků, které pomáhají nejen proti chuti na sladké, ale mají také pozitivní vliv na naše celkové zdraví.

Kromě toho obsahuje na rozdíl od různých sladkostí jen minimální množství kalorií. Ideální je ovoce přijímat v jeho čerstvé podobě, avšak vyhýbat se nemusíte ani ovoci sušenému či mraženému. U sušeného si dávejte pozor na přijímané množství, protože obvykle obsahuje více cukru a tím pádem i více kalorií. Mražené ovoce si naopak dokáže zachovat přibližně stejné nutriční vlastnosti, jako to čerstvé.

Když vás honí mlsná, přijde čerstvé ovoce opravdu vhod.

 

Hořká čokoláda

Je obecně známo, že hořká čokoláda je velice účinným antioxidantem. Zároveň dokáže také povzbudit kardiovaskulární činnost a velmi efektivně zahání chuť na sladké. Čím více kakaa se v čokoládě nachází, tím lepší jsou její účinky. Doporučujeme začínat s čokoládou od 70 % kakaa a výše, protože ty s nižším obsahem kakaa v sobě skrývají i poměrně vysoké množství cukru.

Jestliže vám hořká čokoláda nechutná, můžete ji zkusit roztopit a namáčet do ní všemožné druhy ovoce nebo oříšků. S čokoládou to však nepřehánějte a vždy si nejdříve zkontrolujte množství cukru v ní obsažené.

 

Oříšky

Pokud nemáte chuť přímo na sladké, ale přesto se nemůžete zbavit neodbytného pocitu, že potřebujete něco sníst, vyzkoušejte různé druhy oříšků. Jak již jistě víte, pokud jste četli náš článek zaměřený na nejlepší ořechy, oříšky mají celou řadu zdravotních benefitů a k tomu představují chutnou náhražku například za brambůrky nebo slané tyčinky.

Jedním z nejlepších druhů oříšků jsou mandle, jež kromě skvělé chuti dokáží navíc redukovat množství LDL cholesterolu v těle i podkožního tuku. Zkuste si je opražit nebo s citem osolit kvalitní solí pro ještě větší zvýraznění chuti.

I když oříšky nejsou tak úplně sladké, jsou skvělou alternativou třeba chipsů.

 

Domácí zmrzlina

Kdo by nemiloval zmrzlinu? Krémovou pochoutku v různých formách jistě většina z nás mlsala již od dětství. Problémem zmrzliny u stánku je však fakt, že obvykle obsahuje velké množství cukrů a jiných aditiv, které v našem těle dokáží nadělat více škody než užitku.

Jestliže si ji však alespoň v letních měsících nedokážete odpustit, můžete si ji snadno vytvořit i doma. Stačí vám k tomu mixér, ovoce dle vašeho výběru a tekutina, která jí dodá krémovost. My doporučujeme například kokosové mléko nebo můžete vyzkoušet i například vanilkový či čokoládový proteinový nápoj a vytvořit si tak zmrzlinu plnou bílkovin.

 

Proteinové tyčinky

Proteinové tyčinky dokáží být velmi chutnou a nutričně nabušenou svačinou, která dokonale zažene vaši chuť na sladké. Je však třeba dávat velký pozor na to, co je v dané tyčince obsaženo a zda neobsahuje příliš velké množství cukru. Vybrat si můžete například podle našeho žebříčku nejlepších proteinových tyčinek, kde jsme pro vás ty nejlepší tyčinky vybrali.

Proteinové tyčinky sice obsahují kalorie, ale dobře chutnají a mají navíc i dost bílkovin.

 

Zeleninové chipsy

Zde se při zahánění chuti na slané vydáváme na trošku tenký led. Zeleninové chipsy totiž stejně jako ty bramborové obsahují velké množství tuků, soli a jiných škodlivých látek. Těm z obchodu se proto raději vyhněte. Máte-li chuť na chipsy, zkuste si je upéct sami doma například z cukety, celeru nebo mrkve. Ty můžete lehce zakápnout kvalitním olejem, mírně osolit nebo použít koření zcela bez soli.

Míla Michalíček

 • Certifikovaný Fitness trenér a výživový poradce
 • NPC Závodník

Zdroj: svetfitness.cz/clanek/alternativy-sladkosti/

Míla Michalíček

Fitness trenér a výživový poradce
NPC Závodník

Fitness trenér Liberec

Kompletní spolupráce zahrnuje:

Rychlá navigace:

Stáhněte si zdarma 5 receptů, které Vám změní život!

Udělejte krok správným směrem

Trénink na profesionální úrovni. Vše pod dohledem profesionálního fitness trenéra a osobního coache Miloslava Michalíčka. Nastavíme správný mindset a vše přizpůsobíme pro co nejrychlejší a nejefektivnější výsledky.

Jdeš do toho?

 • Jídelníček
 • Tréninkový plán
 • On-line coaching
  • On-line coaching 24/7
  • neustálá konzultace jídelníčku a tréninkového plánu
  • Suplementační plán
  • Rady, typy a triky
  • Individuální přístup
 • Osobní tréninky
 • Pravidelné kontroly formy