Hormonální stránka v běžném životě část 1.

Každý z nás, a hlavně teda slečny či ženy. Zažili den, kdy si stoupli na váhu a měli o 3-6kg více než obvykle. Jejich postava byla nafouklá, citili se jak balón, a nálady taky byly dost neobvyklé. Důvodů proč to tak je, může být samozřejmě hodně. Ale jeden z nejčastějších je právě nerovnováha ve vašich hormonech.

Co tedy začít dělat?

Chtěl bych se dnes bavit, jak se tyto problémy projevují u žen, a co v takovém případě dělat z hlediska výživy a pocitu v těle.

Představme si situaci, večer přijdete z práce, citíte se oteklé s břichem jako balón a s neuvěřitelnými chutěmi na sladké či slané nebo ideálně na smažák s pořadnou porci majónezi, bez příboru klidně. A na to ještě 2 kila čokolády z předvelikonoční kolekce „Kup si svého zajíčka“.

Vaše první věta s velkou pravděpodobností bude „brzo to dostanu“, proto absolutně nečekáte a pošlete tuto informaci svému fitness trenérovi a výživového poradci co v takové chvíli dělat, a jestli má vůbec cenu držet něaký jídelníček či cvičit, poněvač nabíráte a je zapotřebí nová dieta atd atd…

V první řadě je potřeba si uvědomit, že pokavaď se opravdu jedná tedy o problém předmenstruačního cyklu. Je naprosto normální že vaše váha stoupne, a vaše postava bude držet větší množství vody. Hlavně tedy na bokách a pasu. Je to zapřičeněno nerovnováhou estrogenu v těle ať už estradiolem či estronem nebo estriolem, který je nejvíce rozhozený právě před dobou menstruace a pomalu se vrací do normálu po celou dobu cyklu.

Vaším úkolem ve vaší výživě by mělo být zvednout svůj kalorický přijem zhruba po dobu 6 dnů ( doba před menstruaci ale i v ní samotné která je u každého jedince individuální a je potřeba ji vypozorovat) a využit většího množství zdravých tuků ve vaší stravě. Tudiž ořechy, mandle, kokos, arašídové máslo, olivový olej, losos. Vaše tělo pracuje více, takže je i pochopitelný větší příjem. Navíc zdravé tuky velmi dobře přispívájí k podpoře hormonální stránky u každého z nás. Po splnění těchto maličkostí, by se měl váš pocit na sladké zastavit. A vy se tak vyhnete konzumováním nesmyslných potravin co vašemu tělu neudělají nic dobrého. Kolik nenasycených tuků a kdy je dobré jej zařazovat do vaší stravy, se rozhodně můžete poradit se svým fitness trenérem či výživovým poradcem.

V den D, tedy v den kdy už konečně začne váš menstruační cyklus. By se měla postava u většiny z vás pomalu vracet do normálu. Jinak řečeno, vaše zvýšená hormonální stránka se bude opět pomalu vracet do normálu.

Viz foto rozdíl 7 dnů u slečny.

Míla Michalíček

Fitness trenér a výživový poradce
NPC Závodník

Fitness trenér Liberec

Kompletní spolupráce zahrnuje:

Rychlá navigace:

Stáhněte si zdarma 5 receptů, které Vám změní život!

Udělejte krok správným směrem

Trénink na profesionální úrovni. Vše pod dohledem profesionálního fitness trenéra a osobního coache Miloslava Michalíčka. Nastavíme správný mindset a vše přizpůsobíme pro co nejrychlejší a nejefektivnější výsledky.

Jdeš do toho?

 • Jídelníček
 • Tréninkový plán
 • On-line coaching
  • On-line coaching 24/7
  • neustálá konzultace jídelníčku a tréninkového plánu
  • Suplementační plán
  • Rady, typy a triky
  • Individuální přístup
 • Osobní tréninky
 • Pravidelné kontroly formy